DIRECTORII
BIBLIOTECII METROPOLITANE BUCUREŞTI
DE LA ÎNFIINŢARE PÂNĂ ÎN PREZENT

  1. 15 oct. 1836 – febr. 1842, Gheorghe Ioanid;
  2. febr. 1842 – febr. 1852, Iosif Genilie;
  3. febr. 1852 – 21 iulie 1852, Ioan Brezoianu;
  4. 21 iulie 1852 – 1855, Andrei Pretorian;
  5. 1855 – 1859, Constantin Aristia;
  6. 1859 – 15 iunie 1864, August Treboniu Laurian;
  7. 15 iunie 1864 – 11 dec. 1864, Demetrius N. Preda;
  8. 11 dec. 1864 – 12 feb. 1869, Ioan C. Gârleanu;
  9. 12 feb. 1869 – 22 nov. 1874, Grigore I. Dianu;
  10. 22 nov. 1874 – 1877 (?), N. Burghelie;
  11. 1877 – 1881 (?), August Treboniu Laurian;
  12. 24 martie 1881 – 1 ian. 1882, Grigore Tocilescu;
  13. 11 ian. 1882 – 29 iun. 1884, Dimitrie Cuza;
  14. 23 iunie 1884 –  1889 (?), Nicolae Xenopol;
  15. 1 iulie 1889 – 1 aug. 1889, Anghel Demetrescu;
  16. 1 aug. 1889 – 1 ian. 1891, I. I. H. Rădulescu;
  17. 1 ian. 1891 – 9 dec. 1893, pr. Simeon Popescu;
  18. 9 dec. 1893 – 1 nov. 1899, C. Dumitrescu-Iaşi;
  19. 1 oct. 1899 – 1 apr. 1901, I. I. H. Rădulescu;
  20. 1934 – 1935, Comitet organizatoric pentru Biblioteca Municipală BucureştiI. Anestin, Pompiliu Constantinescu, Gheorghe Cardaş, Mircea Ştefănescu şi Victor Ioan Popa;
  21. 1935 – 31 ian. 1938, Pompiliu Constantinescu;
  22. 1 febr. 1938 – iunie 1938, N. N. Matei;
  23. 1938 – 1949, Getta Elena Rally;
  24. 1949 – 1951, Gheorghe Astancăi;
  25. 1951 – 1962, Andrei Barta;
  26. 1962 – 1974, Nicolae Pascu;
  27. 1974 – 1983, Alexandru Hoajă;
  28. 1983 – 1987, Gheorghe Ionescu;
  29. 1988 – 1996, Gheorghe Buluţă;
  30. 1996 – 2001, Florin Rotaru;
  31. 2001 – 2003, director interimar, Rodica Cosmaciuc;
  32. 2003 – 3 aprilie 2013, Florin Rotaru;
  33. 8 aprilie 2013 – 8 ianuarie 2014, Nicolae Iliescu;
  34. 9 ianuarie 2014 -31 decembrie 2017, Anca-Cristina Râpeanu.
  35. 3 ianuarie 2017 – Zvetlana Preoteasa