“Simezele bibliotecii” este un proiect al BMB desfășurat în spațiul Artoteca din Șoseaua Mihai Bravu, Nr. 4. Pentru că nu dorim să insistăm acum asupra acestui proiect, dar promitem că o vom face într-un viitor apropiat, vom spune doar că este un spațiu cultural multifuncțional în care se pot desfășura expoziții, lansări de carte, spectacole pentru adulți și copii, proiecții de film, seri muzicale și altele. Sâmbătă, 15 decembrie 2018, de la ora 10:00, Artoteca a fost gazda unei manifestări culturale organizată de Societatea Culturală Apollon –România, sub patronajul Excelenței Sale George Călin, Ambasador cultural al Convenției ONU privind drepturile copiilor Departamentului Europei de Est. Au fost decernate premiile în cadrul Galei Festivalului Internațional de creație literară – poezie și proză scurtă – ”Vis de toamnă” și a avut loc lansarea Antologiei ”Toamnă la Apollon”, ediția a VI-a. La eveniment a aprticipat din partea BMB bibliotecarele Jugravu Andrada-Alexandra și Denisa Andronache.

Premiile au fost oferite în ordinea următoare: seniori – poezie – premii speciale, seniori- proza – premii speciale și junior – poezie – premii speciale.

La seniori –  poezie – premii speciale:

Camelia Florescu, București –premiul “Nichita Stănescu”;

Valentina Geambașu, Mioveni – premiul “Adrian Păunescu”;

Vera Crăciun, Galați – premiul “Leonida Lari”;

Maria Magdalena Stan, Ploiești – premiul “Vasile Blaga Paulin”;

Olguța Luncașu Trifan, Iași –“Alexei Mateevici”;

Sabina Cojocaru, Chișinău – premiul “Dumitru Dumitrică”;

Mihaela Aionesei, Târgul Secuiesc – premiul “Ion Vatamanu”;

Emilia Amariei, Borca, Piatra Neamț – premiul I;

Mirela Alexa, Arad – premiul II;

Veronica Bumbu, Chișinău – premiul III;

Elena Obrinteschi, Onesti- Mențiune;

Claudia Bota- Bucuresti – Mențiune;

Albert Daniel Focsani – Mențiune;

Seniori – proză – premii speciale:

Ana Podaru, Petroșani – premiul “Constantin Țoiu”;

Constantin Miu, Medgidia – premiul “Mircea Nedelciu”;

Ion Lazăr da Coza, Tulnici, Vrancea – Premiul ”Horia Vintilă”;

Vasilica Ilie, București – Premiul I;

Flora Mărgărit Stănescu, Slobozia – Premiul II;

Paulina Georgescu, Buzău – Premiul III;

Cristina Beatrice Preda, București – Mențiune;

Juniori –poezie –premii speciale

Ioana Neaga – Budoiu, București – premiul ”Nichita Stănescu”;

Larisa Albu, București – Premiul ”Ion Vatamanu”.